Back

Juromania – jurajska uczta smaków i wrażeń

Juromania – jurajska uczta smaków i wrażeń

Rycerze na zamku w Korzkwii
Miedzy Krakowem, a Częstochową, wśród wapienny skał, rozległych dolin, unikatowych sielskich krajobrazów i królujących nad nimi średniowiecznych zamków i strażnic na Szlaku Orlich Gniazd rozciąga się Jura Krakowsko-Częstochowska, która w dniach od 18 do 20 września zaprasza na swoje wyjątkowe święto – Juromanię.

Rycerze zjeżdżają się ze wszystkich stron, by wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu. Zawitali już do pierwszego Jurajskiego miasta w Małopolsce - Krakowa. Niezwykłych gości z przeszłości można było spotkać także w Krzeszowicach, Olkuszu, Wolbromiu i Skale. Herold obwieścił zebranym mieszczanom, że za kilka dni Jura znów zatętni życiem, a na zamkach zjawią się średniowieczni wojowie, damy, księżniczki i książęta. Rycerze staną w szranki, dziatwa weźmie udział w zabawach, a wszyscy chętni na przygodę i zacne jadło znajdą coś dla siebie.

 

Dzięki współpracy Województwa Małopolskiego i Śląskiego, już po raz trzeci, wszyscy wielbiciele Jury, oraz Ci, którzy zdecydują się na wizytę w tym regionie po raz pierwszy, przez 3 dni będą mogli poznać wszystkie tajemnice tej malowniczej krainy. Juromania to doskonała okazja, by odkrywać to co, co na co dzień niedostępne dla turystów, poznać historię i tradycję, zachwycić się pięknem przyrody, a w tym roku także smakować tego co na Jurze najlepsze – produktów regionalnych i dań przygotowanych na podstawie średniowiecznych receptur. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem: „Uczta na Jurze”, ale będzie to nie tylko wielka uczta smaków, ale także niezapomnianych wrażeń.

W ponad 20 lokalizacjach organizatorzy przygotowali moc atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Inscenizacje historyczne walk rycerskich i scen z życia dworskiego, pokazy tańców dawnych i oręża, warsztaty kulinarne i degustacje lokalnych smakołyków, zajęcia edukacyjne
i sportowe, wycieczki z przewodnikami, zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc, konkursy
z nagrodami to tylko niektóre z licznych propozycji jakie czekają na wszystkich, którzy zdecydują się wziąć udział w wydarzeniu.

W Małopolsce w ramach Juromanii swoje podwoje otworzy 5 zamków: Zamek w Bydlinie, Zamek Rabsztyn, Zamek Pieskowa Skała, Zamek Tenczyn w Rudnie oraz Zamek Korzkiew. W nich każdy, mały i duży turysta będzie mógł przenieść się w czasie i przestrzeni aby poczuć się jak w bajce w otoczeniu władców, rycerzy i dworzan.

Atrakcji nie zabraknie również na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika podczas zwiedzania Pustelni bł. Salomei, Osady Młynarskiej Boroniówka, Stawów Hodowlanych Pstrąga Ojcowskiego, Kościółka na Wodzie w Ojcowie, w Olkuszu  w ramach „Święta Gwarków Olkuskich”, w jaskiniach Wierzchowskiej Górnej i Nietoperzowej oraz na Pustyni Błędowskiej  w czasie nocnego „Rajdu Świetlika”.

Na wielbicieli zagadek czekają „Jurajskie Wyprawy Odkrywców – questy, czyli gry terenowe, w których można uczestniczyć dzięki dedykowanej aplikacji (Questy-Wyprawy Odkrywców) lub ulotce. W trakcie Juromanii będzie można zagrać w Krakowie, Chrzanowie, Korzkwi Pieskowej Skale, Ojcowie, Dolinie Będkowskiej, zamku w Bydlinie i zamku Tenczyn w Rudnie.

Na terenie Śląska szlak Juromianii wiedzie przez Złoty Potok, Ogrodzieniec, Olsztyn, Bobolice, Żarki, Bąkowiec, Pilczę, Siewierz i Podlesice. Warto zatem już teraz zaplanować swoją trasę podróży po Jurze.

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną wszystkie atrakcje zostaną przygotowane z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, tak aby wszyscy podczas Juromanii mogli czuć się bezpiecznie. Na niektóre wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Wszelkie szczegóły programu oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie : www.juromania.pl.

 

 

Patronat medialny nad Juromanią objęła Gazeta Krakowska i Radio Kraków.

Multimedia