Zimowe ferie 2021

Dzieci wykonujące pracę plastyczną
W tym roku z wiadomych przyczyn ferie będą wyglądały inaczej niż zwykle, jednak tak jak co roku instytucje kultury przygotowały szeroką gamę różnorodnych zajęć dla dzieci i młodzieży dostępną dla każdego poprzez Internet.

Tradycyjnie, jak co roku, podczas ferii zimowych Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na Festiwal Teatrów Dla Dzieci, tym razem w wersji online. Organizatorzy proponują spektakle oraz warsztaty, które pozwolą wzbogacić wiedzę o teatrze i jego kulisach. Każdego dnia prezentowany będzie online i bezpłatnie jeden spektakl, poprzedzony zapowiedzią jego twórców. Po wybranych przedstawieniach odbędą się warsztaty nawiązujące do tematyki spektaklu lub omawiające różne techniki około-teatralne. Oczywiście nie zabraknie konkursu - tym razem poprosimy widzów, by zaprosili nas do swoich domów, gdzie stworzą własną mini sztukę, inspirowaną  zimową literaturą dla dzieci. Zgłoszenia w postaci filmu konkursowego wraz z formularzem zgłoszeniowym  należy przesłać na adres: impresariat@nck.krakow.pl do 10 stycznia 2021 r. Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie: https://festiwalteatrow.pl/

Ferie po królewsku – online to wspólny projekt 7 Rezydencji Królewskich (w tym Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum  Żup Krakowskich Wieliczka) oraz  Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Codziennie na kanałach mediów społecznościowych publikowane będą aktywności dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, od przedszkola do szkół średnich. Rezydencje zapraszają do zwiedzania zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów z cyklu „Muzeum oczami dziecka”, a znani youtuberzy zaskoczą „Zamkowymi Trendami”. W świat tańca i muzyki przeniosą „Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich”, a na najmłodsze pociechy będą czekać baśnie i legendy, aby rozpalić ich wyobraźnię lekturą „Królewskich bajek”. Każdego dnia dodatkowe atrakcje, warsztaty i konkursy z nagrodami – zawsze aktualne informacje, online na stronach Rezydencji.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na „Nowe domowe ferie z MEK”. Dostępne będą warsztaty – zarówno indywidualne, jak i dla grup, które pozwolą przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu. Warsztaty odbędą się za pomocą platformy do wideokonferencji Zoom, 1 spotkanie kosztuje 10 zł.

Interaktywna gra on-line, rozmaite warsztaty plastyczne, podczas których powstaną piękne ozdoby i przydatne przedmioty: kalendarze na nowy rok, doniczkowe ogrody, łapacze snów, recyklingowe formy czy własnoręcznie wykonane maskotki, do tego zabawy ruchowe, ćwiczenia i taniec, podróże po Europie i... kosmosie, warsztaty kulinarne i cyrkowe to tylko część propozycji Klubów Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta na Ferie 2021. Kluby zapraszają do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat warsztatów dostępnymi na krakownh.pl oraz w serwisie Facebook na stronie Ośrodka Kultury i fanpage'ach klubowych.

Ciekawą ofertę przygotowało również Muzeum Krakowa. W programie zajęcia plastyczne, warsztaty, quizy, oprowadzania tematyczne, filmy i prezentacje. Udział w zajęciach jest płatny 3 zł od jednego uczestnika. Bilety można nabyć za pośrednictwem strony www.bilety.muzeumkrakowa.pl. Zajęcia online w ramach Ferii w muzeum realizowane przez Muzeum odbywają się na platformie do zdalnej komunikacji Zoom.

Na tegoroczne ferie zimowe również Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK przygotowało specjalną ofertę edukacyjną online. Zajęcia dla gości indywidualnych i grup zorganizowanych Odbędą się w wyznaczonych terminach na platformie Zoom. Opłata za udział w zajęciach wynosi 2 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Bookstore mocak.pl/bookstore Szczegóły na stronie internetowej MOCAK mocak.pl/sztuka-rozgrzewa-ferie-z-mocak-iem-online.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Ferie w Muzeum, które tym razem zostały zorganizowane online, w okresie od 4 do 15 stycznia 2021 r. Udział w nich jest bezpłatny. We wtorki i czwartki o godz. 10.00 i 12.00 zajęcia skierowane są do rodzin a w pozostałe dni tygodnia - poniedziałki, środy i piątki -  do grup zorganizowanych.  Więcej informacji na stronie internetowej muzeum.wieliczka.pl.

Na wspólne spędzanie czasu w ferie zaprasza Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Zajęcia odbywają się na Facebooku MOK Olkusz. W programie znajdują się zajęcia plastyczne, zajęcia taneczne i czytanie książek.

Kulturalne ferie w Chrzanowie organizowane są w 2021 roku przez trzy ośrodki: MOKSiR Chrzanów, Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie oraz Muzeum w Chrzanowie. Dostępne online animacje, słuchowiska, quizy, zajęcia wokalne, plastyczne i ruchowe. Szczegóły na stronach: moksir.chrzanow.pl, mpb.chrzanow.pl, muzeum.chrzanow.pl.

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na cyfrowane ferie. Cyfrować w gwarze zakopiańskiej znaczy zdobić wyszyciem, haftować, rzeźbić. Codziennie o godz. 12.00  (oprócz środy i niedzieli) na Facebooku Muzeum Tatrzańskiego znajdziecie karty pracy, instruktaże do warsztatów, materiały edukacyjne. W załącznikach na stronie internetowej Muzeum tatrzańskiego znajduje się lista materiałów potrzebnych do udziału w warsztatach z cyfrowania.